Így láthatod az üstököst, amely utoljára a neandervölgyiek korában járt erre
Egy üstökös, amelyet a mai modern ember kialakulása óta nem láttunk a Földön, most az égbolton halad át – és az embereknek egyszer az életben esélyük van arra, hogy ezen a héten megpillantsák.
A “zöld üstökösként” is ismert C/2022 E3 (ZTF) objektum február elsején lesz legközelebb bolygónkhoz. A “zöld üstökös” utoljára 50 000 évvel ezelőtt látogatott el a Naprendszer belsejébe, nagyjából akkor, amikor a kőkorszaki emberek feltehetően elkezdték kifejleszteni a nyelvet. Pályájának jellegéből adódóan pedig lehet, hogy soha többé nem látogat el a belső Naprendszerbe – vagyis ez lehet az emberiség utolsó esélye, hogy megpillantsa a C/2022 E3 (ZTF) üstököst.
Mit tudunk az üstökösről, és miért zöld?
Az Euronews szerint az üstököst 2022 márciusában fedezték fel az Egyesült Államokban, a kaliforniai Zwicky Tranziens Létesítményben széles látómezejű égboltfelmérést végző csillagászok. Azóta jelentősen felragyogott, és az északi féltekéről kora reggel észrevehető az égen.
A Naphoz legközelebbi távolságát, az úgynevezett perihéliumot már január 12-én elérte, míg perigeumára (a Földhöz legközelebbi elhaladására) szerdán, azaz február elsején kerül sor. A Nap mellett elhaladva fényesebbé vált, mivel a csillag sugárzása felmelegítette, és zöld kómát hozott létre a felmelegedett anyagokból. Rövid, széles porcsóva és egy hosszabb, halvány ioncsóva is látható, amely akkor keletkezik, amikor a napszél kölcsönhatásba lép az üstökös kómájával.
A zöld fénylés a Nap UV-sugárzásának eredménye, amely az üstökösből kiáramló gázokat világítja meg.
A C/2022 E3 (ZTF) feltehetően az Oort-felhőből származik, amely a külső Naprendszer körüli régió, ahol több milliárd üstökös található, amelyek többnyire stabil pályán keringenek a Nap körül.
Hogyan találjuk meg a “zöld üstököst”?
Jelenleg az északi féltekéről távcsővel figyelhető meg az éjszakai égbolton. Ahogy azonban egyre közelebb kerül, a londoni Greenwichben található Királyi Csillagvizsgáló Intézet szerint már szabad szemmel is látható lesz, nagyon sötét égbolt mellett.
Amikor szerdán a legközelebb kerül a Földhöz, az üstökös mintegy 42 millió kilométerre lesz bolygónktól, és a déli féltekéről is látható lesz. A NASA azonban figyelmeztet, hogy az üstökösök – és láthatóságuk – közismerten kiszámíthatatlanok. Egy csillagmegfigyelő alkalmazás segítségével kideríthető, hogy az üstökös hol fog megjelenni az égbolton.
Szerdán várhatóan a zsiráf csillagkép közelében fog megjelenni, amelyet a Nagy Medve, a Nagy Göncöl és a Kis Göncöl határol.
A csalódás elkerülése érdekében, ha megpróbáljuk megpillantani az éjszakai égbolton, győződjünk meg róla, hogy nem lesz túl sok felhő. Biztosítsuk, hogy az égbolt megfelelő részét látjuk a kilátóhelyünkről, és öltözzünk be nagyon melegen, mielőtt elindulunk – közölte az obszervatórium.
Hozzátették, hogy legalább 15 percig hagyni kell, hogy a szemünk alkalmazkodjon a sötétséghez, és kerülni kell a mobiltelefonok vagy más fényes eszközök nézegetését, hogy a szemünk elég érzékeny maradjon a sötétben.
Az alábbi linken pedig az üstökös követhető, egy számlálóval, ami a Földhöz legközelebbi helyzetéhez számol vissza.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/31/foldonkivuli-jeleket-kaptunk-csak-eddig-nem-vettuk-eszre-a-mesterseges-intelligencia-lehet-a-megoldas/” ][/hm_embed]
Source: Euronews, YouTube/WN LIVE
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hatalmas élményfürdő épül a magyar-román határ mellett
Digitálisan térképezték fel a Titanicot, új részletek derültek ki az utolsó pillanatokról
Újfajta reaktorral kísérleteznek kutatók, amely minden eddiginél hatékonyabb
A Csillagok háborúja filmekben lehet a megoldás a gyors űrutazásra
Mit árul el személyiségünkről az autónk színe?
Ez történne, ha a Föld összes vulkánja egyszerre törne ki